NİZAMİ GƏNCƏVİNİN ƏSƏRLƏRİNDƏ FUTUROLOJİ İDEYALAR
Futurologiya müasir texnoloji, iqtisadi və sosial tendensiyaları nəzərə alaraq gələcəyin proqnozlaşdırılması haqqında elmdir.
Nizami Gəncəvinin əsərlərində də futuroloji ideyalar az deyil. “Leyli və Məcnun” poemasının kökündə dayanan eyniadlı ərəb rəvayətində Məcnun ilə Leyli mal-qara otaran ailədəndirlər, elə uşaqlar axurda tanış olurlar. Nizaminin qəhrəmanları olan Leyli ilə Məcnun isə qızların oğlanlarla bir məktəbə gedən, bir auditoriyada dərs oxuyan cəmiyyətin övladlarıdır. Bu ideya orta əsrlər üçün istər Qərbdə, istərsə də Şərqdə inanılmaz idi, lakin Nizami bunun mümkünlüyünə inanır və istedadı hesabına oxucuları da inandırır.
“İskəndərnamə” poemasında İskəndər güclü düşmənlə vuruşmalı olur. Düşmənə qalib gəlmək üçün yeni hərbi texnika – “dəmir döyüşçülər” icad edilir. Nizaminin təsvirindən aydın olur ki, dəmirdən döyüşçü və onların atları düzəldilir, onbların içləri boş olur və təkərlər vasitəsilə hərəkət edir. Onalrı arxada gedən döyüşçü idarə edir. “Dəmir döyüşçülər” düşmənə çatanda nizələrin ağızlarından od-alov püskürməyə başlayır və düşməni məhv edirlər.
Bu nədir?
Faktiki olaraq, Nizaminin təsvir etdiyi “dəmir döyüşçülər” özüyeriyən məsafədən idarə olunan pilotsuz dron, düşməni atəş vasitəsi ilə məhv edən zirehli texnika növüdür.

FUTUROLOGICAL IDEAS IN THE WORKS OF NIZAMI GANJAVI
Futurology is the science of predicting the future considering modern technological, economic and social trends.
The works of Nizami Ganjavi have many futurological ideas. According to the Arabic legend of the same name, which the poem “Leyli and Majnun” is based on, Majnun and Leyli are from cattle grazing families, and they meet in the stable. Leyli and Majnun, Nizami`s protagonists, are the children of a society where girls go to the same school as boys and study in the same classroom. This idea was unbelievable for the Middle Ages, both in the West and in the East, but Nizami believes that it is possible and convinces readers with his talent.
In “Iskandarnama”, Iskandar has to fight a strong enemy. New military equipment – “iron warriors” – is invented to defeat the enemy. It is clear from Nizami`s description that warriors and their horses are made of iron, the inner sides of them are empty and they move through the wheels. They are controlled by a warrior behind them. When the “iron warriors” reach the enemy, fire begins to erupt from the tips of spears and destroys the enemy. What is this? In fact, the “iron warriors” described by Nizami are self-propelled drones, a type of armored vehicle that destroys the enemy by firing.